07.03.2013
Povinné čipovanie psov, mačiek a fretiek od 30. septembra 2013
Vaši miláčikovia musia mať čip
Ak máte doma spoločenské zviera, do konca septembra nezabudnite na jeho očipovanie a registráciu.
Autor: Vlado Benko jr., Nový Čas /07.03.2013/
Ak tak neurobíte, riskujete pokutu.
Nový Čas vám poradí, ktorých zvierat sa to týka, či aj vášho starého kocúra budete musieť odniesť k lekárovi. U niektorých zvierat bude aj po tomto dátume postačovať tetovanie. Dôležité však je, kedy sa narodili.
Register spoločenských zvierat si vyžaduje legislatíva EÚ. „Bolo potrebné upraviť podrobnosti o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat, pre ktoré je vystavený pas spoločenského zvieraťa,“ vysvetlila hovorkyňa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Paulína Komarová. Preto je zriadená databáza pre centrálny register spoločenských zvierat, ktorý v súlade so zákonom prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov.“Od 1. novembra 2011 musí vlastník zvieraťa na svoje náklady zabezpečiť identifi káciu a registráciu každého psa, mačky alebo fretky,“ upozorňuje Komarová.
Veterinár Pavol Valašek z veterinárnej nemocnice VetPoint ukazuje, aké údaje obsahuje mikročip. To vykonávajú súkromní veterinárni lekári. Pre skôr narodených štvornohých
miláčikov ešte stále platí prechodné obdobie. „Počas plynutia prechodného obdobia, ktoré sa končí dňa 30. septembra 2013, musia byť psy, mačky alebo fretky označené transpondérom - mikročipom alebo tetovaním,“ vysvetlila Komarová. Tetovanie je však postačujúce iba vtedy, ak bolo vykonané pred 3. júlom 2011. Aj takéto zviera si však môžete dať očipovať. Kontrolovať splnenie si vašich povinností majú na starosti veterinárni inšpektori, tí vám môžu dať aj pokutu. Veterinárny lekár by ich mal na to upozorniť, ak ku nemu prídete s neregistrovaným zvieraťom.
Otázky a odpovede o čipovaní
Blanka Sedláková, veterinárna lekárka z ambulancie v Pezinku
Musia mať všetky domáce zvieratá čip?
- Čipovanie je povinné pre psy, mačky a fretky.
V akom veku ho musím zaočkovať?
- Označené mikročipom musia byť mláďatá najneskôr do veku 8 týždňov alebo pred zmenou majiteľa. V praxi to znamená, že ak niekto predáva psa novému majiteľovi, je povinný ho pred zmenou majiteľa dať začipovať.
Je očkovanie pre môjho miláčika bolestivé?
- Bolestivosť zákroku je porovnateľná s bežným očkovaním. Sterilný mikročip sa aplikuje pod kožu v oblasti ľavej strany krku ihlovým aplikátorom. Mikročip sa na mieste aplikácie obalí tkanivom a nemusí byť hmatný.
Ako dlho očkovanie trvá?
- Čipovanie je úkon, ktorý sa robí na počkanie, nie je potrebná sedácia ani lokálne znecitlivenie.
Na čo čip slúži?
- Každý čip má číselný kód, ktorý následne veterinárny lekár zaregistruje do Centrálneho registra spoločenských zvierat, na internetovej stránke www.crsz.sk, spolu s údajmi o označenom zvierati, jeho vakcinácii proti infekčným chorobám a s údajmi o majiteľovi. Teda, ak sa zvieratko náhodou stratí, alebo poraní človeka, je možné majiteľa v priebehu pár minút vyhľadať v registri.
Čip sa skladá s kremíkového mikročipu, medenej antény a sklenenej kapsule.
Ceny sú rôzne
To, koľko zaplatíte za čipovanie vášho zvieraťa, je rôzne. Vo všeobecnosti
platí, že v hlavnom meste sú tieto veterinárne úkony drahšie. Ceny sa pohybujú v rozmedzí 12 - 50 eur. Za túto sumu ho veterinár aplikuje a zapíše údaje do registra. Pas je nutné vystaviť iba v prípade, ak chce majiteľ so zvieraťom cestovať do zahraničia, inak ho netreba.
Pokuty
do 300 € vám hrozí, ak ako fyzická osoba nezabezpečíte identifikáciu miláčika
ak tak neurobíte pri zvierati, ktorému bol vydaný pas spoločenského zvieraťa, hrozí vám pokuta od 300 do 800 €
keď ste podnikateľ či firma a nezaregistrujete zviera, ktorému bol vydaný pas, riskujete pokutu od 2 500 do
40 000 eur
kontrolu a pokuty vykonáva orgán veterinárnej správy
•
Autor: Nový Čas, ivš
Zoznam aktualít: